Skip to main content

Kłobuk, według wielu podań ludowych był dobrym demonem, który dbał o dobytek w domostwie. Sposób w jaki to robił był niekoniecznie chwalebny. Podczas gdy zapewniał właścicielom domostw o niego dbających bogactwa, okradał on sąsiednie posiadłości. Kłobuk potrafił też odnaleźć i przyprowadzić do domu domownika, który zgubił drogę. Najczęściej przedstawiany był w formie czarnego kota, koguta lub zmokłej kury.

Aby zdobyć Kłobuka, najciekawszą, a jednocześnie najtragiczniejszą metodą było zakopanie płodu lub dziecka, które urodziło się martwe, pod progiem domu i odczekanie 7 dni. Po tym czasie nasz Kłobuk powinien domagać się chrztu, aby mógł odejść w spokoju. Jeśli by go nie dostał, stałby się demonem domowym na naszych usługach.

Nazwą tego słowiańskiego dobrego demona zostało opatrzone Centrum Kultury w Mikołajkach. Skrzynka znajduje się koło tego właśnie budynku.

Geocaching

Skrzynka geocache o numerze GC871EM założona dnia 28 kwietnia 2019 roku została umieszczona na terenie Centrum Kultury “KŁOBUK” w Mikołajkach. Aby ją znaleźć należy wejść na jego teren, przejść wzdłuż budynki i dojść do jego końca. Znajduje się tam bramka, wzdłuż której dojść należy do siatki odgradzającej teren Centrum Kultury. Skrzynka znajduje się przy łączeniu siatki z bramą.

Zobacz stronę skrzynki na geocaching.com

Galeria zdjęć

8 lipca 2019