Eklektyczny kościół rzymsko-katolicki w Baranowie, gmina Mikołajki, to jeden z bardziej historycznych punktów wsi. Świątynia powstała w latach 1904-1907 jako kościół ewangelicki, zgodnie z panującą na tych terenach wiarą Mazurów. Po wojnach nastąpiły czasy mniej przychylne kościołowi, dlatego ówczesny naczelnik gminy Mikołajki chciał uczynić z kościoła salę gimnastyczną. Nie stało się tak za sprawą księdza Jerzego Jaskuły, który w 1979 roku dostał zgodę od pastora Pilcha na przejęcie ewangelickiego kościoła. Kronika kościoła odnotowuje, że miał on powiedzieć „Niech ksiądz wchodzi, niech ratuje kościół”. Kościół został udostępniony katolikom, a pastorówka, użytkowana w tym okresie jako ośrodek zdrowia, została wykorzystana zgodnie z jej przeznaczeniem – na plebanię. W 1983 roku kościół stał się własnością parafii rzymskokatolickiej w Baranowie, a następnie, 2 lutego 1984 roku parafię Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła erygował kanonicznie biskup warmiński, ksiądz Jan Obłąk.
Budynek świątyni łączy ze sobą różne style architektoniczne. Świątynia jest murowana, otynkowana i przykryta dachówką. Jest on jednonawowy, z tradycyjną kamienną chrzcielnicą. Sklepienie budynku beczkowate, drewniane, pomalowane w kwadraty. Nad ołtarzem podziwiać możemy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z parafii Dobrego Pasterza w Węgorzewie.
16 grudnia 2008 roku w kościele miał miejsce pożar, szybko ugaszony przez proboszcza oraz wiernych zanim na miejsce przybyli strażacy. W jego wyniku spalił się ołtarz oraz ambona.
Geocaching
Skrzynka geocache o numerze GC89MKP założona dnia 17 czerwca 2019 roku została umieszczona na terenie kościoła Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Aby ją znaleźć, należy wejść po schodach od ulicy, a następnie zajrzeń między poręcz, a siatkę ogradzającą teren kościoła – z lewej strony.
Zobacz stronę skrzynki na geocaching.com
Galeria zdjęć
18 sierpnia 2021
19 października 2019